MyBB io Teması Çıktı!
Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

1206 defa görüntülendi

Neden Linux Kullanmalıyız? Ve Hangi Sürümü Kullanmalıyız?

Neden Linux Kullanmalıyız?
Neden Linux kullanmalıyız? sorusunu bana soracak olursanız, çünkü Linux hem güvenli hemde kolaydır. Eğer Linux‘un zor olduğunu düşünenlerdenseniz, bu konuda yanıldığınızı söylemek için bu yazıyı yazıyorum. Hadi öyleyse bu konuya biraz açıklık getirelim.
Neden Linux kullanmalıyız? çünkü Linux’un kurulumu kolaydır ve kurulduğu andan itibaren hemen kullanabilirsiniz. Ek programlara gerek duymadan bir çok işinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. Ofis programları için hiç dert etmenize de gerek yok. Çünkü tüm Linux sürümlerinde ofis programları (Open Office veya Libre Office) içinde geliyor. Ayrıca MS Office dosyalarınızı Linux’ta yer alan ofis programlarıile açıp düzenlemeler de yapabilirsiniz. Hatta içerisinde ücretsiz olarak açık kaynak kodlu Gimp fotoğraf yazılımı bulunmaktadır. Gimp, gelişmiş özellikleriyle Photoshop gibi dünyaca ünlü bir programa kafa tutacak bir güce sahiptir. Ayrıca Linux işletim sistemi içerisinde Firefox, Video çalar VLC, Mplayer, Banshee, Rhythmbox, Clementine , Torrent yazılımı, Transmission ve Deluge gibi yazılımlar yüklü gelir.
Neden Linux Kullanmalıyız?
Çünkü Linux’un kurulumu Windows‘a göre çok kolaydır. Linux kurulumu Live CD olarak açar. Yani kurulum gerektirmeden ve hiçbir değişiklik yapmadan CD veya Flash Disk‘ten çalışır. Böylece hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Hayatında hiç işletim sistemi kurmayan bile, Linux’u rahtlıkla kurup kullanabilir. Kurulumda önünüze sekmeler çıkıyor ve siz bu sekmelere ileri diyerek devam ediyorsunuz. Ardından sizden bilgisayar adı, kullanıcı adı, paranızı, klavye türünüzü ve bulunduğunuz bölgeyi girmenizi isteyecek. İşte bu kadar basit. Zaten kullanım kılavuzu Türkçedir.
Bu işlemleri tamamladığınızda artık işletim sisteminizi kullanabilirsiniz. Tabi bu işlemleri yapmadan önce mutlaka dosya yediğinize alın. Ayrıca disk bölme işlemini elle yaparak, Linux’u kurmak istediğiniz sürücüyü seçerek kurulumu başlatabilirsiniz. Bunun haricinde USB ile kurulum yapabilirsiniz ve oldukça basittir. Burada Unetbootin yazılımını kullanarak 2 GB’lik bir USB belleğinizi kısa bir sürede kurulum diski yapabilirsiniz. Linux kurulumu ortalama 8-10 sürmektedir. Size demiştim kurulumu basit ve kolaydır.


Linux’ta Yazılım Kurmak

Linux’ta yazılım kurmak çok kolaydır. Eğer yeni başlayan biriyseniz size önerim kesinlikle popüler olan bir dağıtım kullanın. Bu dağıtımlarda yazılımların hazır paket sürümleri bulunmaktadır. Size en popüler dağıtımlarından olan Ubuntu’yu önerebilirim. Ubuntu için aramanız gerek dosya uzantısı ise deb dir. Uzantıda yer alan tüm programlar kolay bir kuruluma sahiptir. Ayrıca bu programların kurulumu, Windows’ta program kurmaktan daha kolaydır. Burada herhangi bir ayar yapmanıza da gerek yok. Sadece program kurulumunu başlatmanız için kullanıcı şifrenizi girmenizi gerekir. Ardından program kurulumu başlayacaktır. Kurulum tamamlanınca programı menüde görebilirsiniz.
Program kurmanın bir diğer yöntemi ise Google Play ve Apple App Store benzeri olan Yazılım Merkezi’dir Burada kurmak istediğiniz programı bulup kolay bir şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. Mesela Google Play’de bir uygulamayı nasıl kolay bir şekilde kuruyorsanız Yazılım Merkezi’nde bu şekilde kolay bir kurulum sağlıyor. Linux dağıtımların birçoğunda Yazılım Merkezi uygulaması vardır. Hemen hemen aradığınız tüm uygulamalar Yazılım Merkezi’nde bulunuyor.
Linux Güvenlidir ve Hızlı Çalışır
Neden Linux kullanmalıyız? Çünkü Linux güvenlidir. Zaten Linux’un güvenli olduğunu herkes biliyor. Aslında bunun nedeni Linux’un az kullanılmasıdır. Çünkü kimse Linux için virüs yazmıyor. Bu yüzden Linux, Mac OS ve Windows gibi sistemlere göre çok güvenlidir. Tabi Linux için yazılan anti virüs programları da var. Bunun sebebi ise kullanıcıların hem Linux hem de Windows işletim sistemlerini kullanmasıdır. Buradaki anti virüs programının amacı Windows’un yüklü olduğu dizine bulaşan virüsleri engellemektir. Eğer sadece sisteminizde Linux kullanacaksanız, o zaman anti virüs programına ihtiyacınız yok. Tabi bazı kullanıcılar kullanıyor ama gerek yok. Bir USB’de virüs olsa gözünüz kapalı takın. Çünkü hiçbir şekilde Linux’a zarar veremez.
Neden Linux kullanmalıyız? Çünkü Linux diğer işletim sistemlerine göre çok hızlıdır. Kullandığınız andan itibaren ne kadar hızlı olduğunu göreceksiniz. Linux, performans ve güvenlik amaçlı tasarlanmıştır. Her şeye rahat bir şekilde ulaşabilir ve sorunsuz kullanabilirsiniz. Linux hem açılışta hem de kapanışta çok hızlıdır.
Linux’un Driver ve Update Sorunu Yoktur
Driver sorunu sadece 2008 yılında yaşandı. Başkada hiç böyle bir sorun yaşamadı. Windows’ta ise bu sorunu her zaman yaşıyorsunuz. Size abartmadan söylüyorum Linux’ta driver sorunu yok. Linux işletim sistemini kurduğunuzda zaten driver’lar da yükleniyor. Hatta bunu iki bilgisayarımda da test ettim ve hiç bir sorun ile karşılaşmadım. Sadece driver konusunda bir ekran kartı driver’ı sizin yüklemeniz gerekir. Bunun dışında hiçbir sorun yok. Eğer ekran kartını oyun için yüklüyorsanız hiç gerek yok. Çünkü oyun Linux için yok denilecek kadar az.
Neden Linux kullanmalıyız? Çünkü Update sorunu yoktur. Evet, yanlış duymadınız Update sorunu yoktur. Zaten sistemin yeni versiyonu çıktığında güncelleme yöneticisinden kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Kurulum sırasında ayarlarınız ve dosyalarınız olduğu gibi kalır. Fakat siz yine de en kötü ihtimale karşı yedeğinizi alın. Bunun için ücret ödemenize de gerek yok. Sistemde herhangi bir açıktan dolayı sorun ile karşılaşırsanız bunu sıkıntı etmenize gerek yok. Çünkü sistem açık kaynak kodlu olduğu için dünyanın her yerinden programcı açığı bulup anında düzeltiyor. Bu yüzden Linux, güvenlik isteyen, performans isteyen, sorunsuz çalışmasını isteyen ve kolay kurulum isteyen kişiler için vardır. Ayrıca şunu not olarak belirtmek istiyorum. Linux’un dağıtımı oldukça fazladır. Bu nedenle indirirken kafanız karışabilir. Benim size önerim Ubuntu kurun. Çünkü Ubuntu dünyada hem en çok kullanılan hemde en çok destek verendir. Burada şunu da belirtmeden konuyu kapatmak istemiyorum. Linux işletim sistemi değildir. İşletim sistemi çekirdeğidir. Yani Ubuntu Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanan bir dağıtımdır.
Kaynak:
PHP Kod:
alimutlu.com.tr/yazilim/neden-linux-kullanmaliyiz-ve-hangi-surumu-kullanmaliyiz 
(Bu konu en son: Mar-13-2018 Tarihinde, Saat: 18:32 düzenlenmiştir. Düzenleyen: Wayne1408.)
Wayne1408
Üye
Avatar Efekti
OFFLINE
Yorum Sayısı: 1
Konuları: 1
Rep Puanı:
Mar-13-2018
18:31