Fiat Linea Lastik Basınç Sensörü Sıfırlama

Merhabalar, Bu makalede Fiat Linea lastik basınç sensörü resetleme (linea basınç sensörü resetleme), linea lastik basınç sensörü iptal etme ve linea lastik basıncı sıfırlama hakkında detaylı olarak bilgi edinebileceğiniz bilgiler bulunmaktadır.

Linea lastik basınç sensörü sönmüyor ve linea lastik basınç sensörü nasıl söndürülür şeklinde pek çok soruyla karşılaşıyoruz. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki her araç modellerinde farklı lastik basınç sıfırlama işlemi yapılmaktadır. Lastik basınç sensörü resetleme işlemi bu yüzden marka ve modele göre farklılık oluşturabilmektedir. Lastik basınçları araçlarınızda bulunan her bir teker için aynı olmak zorundadır. Eğer lastik basınç oranınız her lastik için aynı değilse aracınızın göstergesinde bulunan lastik basınç arıza lambası yanmaktadır. Aracınızdaki bu lastik basınç arıza lambası yandığında hemen lastik basınç oranınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Eğer aracınızdaki lastik basınç oranlarının eşitliğine emin olmanıza rağmen araç lastik basınç uyarısı veriyorsa aracınızı bir tamirciye göstermeniz tavsiye edilmektedir. Lastik basınçlarının oranı eşitlenmiş ise lastik basınç arıza lambası kendiliğinden sönmeyecektir. Çünkü araca bağlı entegre bir lastik basınç sensörü bulunmaktadır. 

Lastiklerinizin basıncı, lastiğin bir sebeple havasının azalması veya artması gibi nedenlerin dışında doğal olarak da belirli bir zaman sonra değerini kaybeder. Lastik basıncınızı sık sık kontrol etmeniz olası kazaların önüne geçmenizi sağlamakla beraber yakıt tasarrufu ve lastiklerinizin aşınmaması için de gereklidir. Lastikleriniz için ideal basıncı araç kullanıcı el kitabında ve sürücü kapısı veya yakıt deposunda bulunan etiketle öğrenebilirsiniz.

Linea Lastik Basınç Sensörü Resetleme yapabilmek için öncelikle aracı güvenli bir yerde durdurup el firenini çekmeniz gerekmektedir. Sonrasında aracınızdaki panelde bulunan “set” bölümünden lastik basınç sensörünü buluyoruz ve “set” yazısına 5 saniye bastıktan sonra Fiat lastik basınç sensörü arızası aracın gösterge panelinden silinmiş olacaktır. Bu işlem sadece aracın gösterge panelinde bulunan lastik sensörü arıza ibaresini silecektir yani bu işlem sonrası aracınızda bulunan lastik sensörü arızası çözülmeyecek sadece gösterge panelinden gizlenecektir. Arızayı çözmek için lastik basınç sensör cihazı edinmeniz gerekmektedir.

One thought on “Fiat Linea Lastik Basınç Sensörü Sıfırlama”

  1. Adem says:

    Linea da lastık basın sensörunu sıfırlama set butonu nerde hocam ben bulamadımda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fiat Linea Lastik Basınç Sensörü Sıfırlama

okuma süresi: 2 min
1