Araç Klima Kompresörü Tamiri

Merhabalar, araç klima kompresörü tamiri yazımda araç klima kompresörü hakkında detaylı bilgi ile beraber klima kompresör tamiri hakkında da bir kaç bilgi vereceğim. Araç klima kompresörü tamiri fiyatı ne kadardır, araba klima kompresörü tamiri, oto klima kompresörü tamiri fiyatı, oto klima kompresörü tamiri nasıl olur ve klima motoru tamiri ile alakalı bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz.

Aracınızdaki klima sıcak hava mı veriyor veya hiç çalışmıyor mu? Adana gibi sıcak bir şehirde yaşıyorsanız yazın klimanız bozulmasını istemezsiniz. Kompresörünüzün boyutuna ve tipine bağlı olarak yeni bir kompresör almak oldukça cep yakmaktadır bu yüzden yeni bir kompresör almaktan ziyade araç Kompresörünüzün bozulduğunda araç klima kompresörü tamiri sizin için daha tasarruflu bir çözüm olabilir. Araç klima kompresörü aracınızın klima sisteminin en önemli parçasıdır. Sıcaklığı arttırmak için araç klimasının gazının basıncını yükseltmektedir aynı zamanda AC Pompa olarak da bilinmektedir. Klima Kompresörünüz arızalandığında sorun genellikle basit bir problemdir, problemi teşhis etmek zaman ve masraftan tasarruf etmenizi sağlar. Klima kompresör tamiri nasıl yapılır ona kısaca bakalım.

Klima Arızalandığında Ne Yapılmalıdır?

Hava Akışını Kontrol Edin

Havalandırma deliklerinden yeterince hava gelip gelmediğiniz kontrol edin. Kabin hava filitreniz (Genellikle torpido gözünün arkasında bulunur) kirli veya tamamen tıkanmış olabilir. Eğer filtrede sorun görmüyorsanız üfleme motorunuz çalışmıyor olabilir.

Genel Bir Kontrol Yapın

Tüm sistemin genel bir kontrolünü yapın, her şeyin düzgün çalıştığından emin olun. Bunu yaparken aracınızın klimasını açıp klimadan gelen sesleri dikkatlice dinleyin. Gelen havanın kaç derece olduğunu not edin ayrıca gelen kokuyu da kontrol edin yapacağınız bu basit kontroller sorunun hangi parçadan kaynaklandığını bulmanızda yardımcı olacaktır. Son olarak sigortaları kontrol etmenizde fayda var.

Sızıntı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Klimanız’da bulunan herhangi bir soğutucu sızıntısı klimanızın sistemini olumsuz etkileyebilir. Bazı eski klimalarda sızıntılar olabilir bu yüzden herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Klimanızın ne kadar dayanıklı olduğu sorusu cevaplaması oldukça zor bir sorudur. Örneğin lastiklerinizin ömrü kilometre cinsinden ölçülür (lastiğin cinsi, yıpranma oranı gibi yan etkiler de vardır) fakat klima farklıdır. Güvenebileceğiniz kilometre oranı yoktur onun yerine arabanızı kullandığınız yerin iklimi, sürüş ve bakım alışkanlıklarınız, arabanızın yaşı, soğutucu madde seviyesi ve radyatör durumunuz gibi faktörler klimanızın ömrünü etkilemektedir.

Klima Kompresörünüz Arızalandığında Ne Yapılmalıdır?

Klima Kompresörünüz arızalandığı zaman önünüzde bir kaç seçenek mevcuttur bunlar:

  • AC Kompresör yağını kontrol edin, AC Kompresör yağı olmadan klima Kompresörünüz çalışmaz ve sert bir gıcırtı sesi duyarsınız.
  • Klima Kompresöründe kaçak olup olmadığını kontrol edin, klima kompresöründeki kaçaklar kompresörün arızalanmasına yol açabilmektedir.
  • Kompresör kavrama sorunları olabilir, AC debriyajını, büyük bir gürültü duyup duymadığınızı dinleyerek kontrol edebilirsiniz.

Klima Kompresörü aracınızda sık sık kontrol etmeniz gereken parçalar arasında yer almaz bu yüzden oldukça ihmal edilmektedir. Klima Kompresörünüzün düzenli olarak bakımını yapmak klima ömrünün uzamasına neden olmaktadır. Klimanızı çok fazla çalıştırmıyorsanız bakım için sık sık klimanızı çalıştırmanız bakım için faydalı olmaktadır. Klima Kompresörünü çalıştırmanın yanı sıra AC Kompresör kayışını belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer klima kompresörünüz arızalı ise değiştirmeniz gerekebilir. Aracınızdaki arızalı klima kompresörü motorunuzun boş yere fazladan güç üretmesine sebep olmaktadır. Aracınıza en uygun olan kompresörü bulup Klima Kompresörü değişimi konusunda tecrübeli iseniz kendiniz de değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Değişim yapmadan önce bütün sistemi temizlemeniz önerilmektedir. Fiat, Ford, Volkswagen, Seat, Renault, Mercedes, Audi, Passat, Astra, Albea, Axor, Opel, VW, Fiorino, Linea, Dacia, Nissan Qashqai, Citroen Nemo ve Honda klima kompresörü tamiri gibi pek çok araç için çözüm yolları genellikle aynıdır. Bu yazımda araç klima kompresör tamiri hakkında pek çok konuya değindim. Daha fazla bilgi ve sorularınız için yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Araç Klima kompresörü satın alırken doğru bir satın alma yapmak için aracınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bazen araç klima kompresörü tamiri fiyatı pahalı olabilir bu yüzden yeni bir araç klima kompresörü satın almak isteyebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz bilgiler aracınızın markanız, modeliniz ve alt modelinizdir. Bu önemlidir çünkü üreticiler her model için farklı parçalar kullanabilmektedir bu nedenle aracınızın üretim tarihini (aracınızın fabrikada yapıldığı tarih) el altında bulundurmanız gerekebilir. Eğer üretim tarihini bilmiyorsanız aracınızın kapı altında bulunan etikette genellikle ay / yıl veya tarih / ay / yıl biçiminde yazılmaktadır. AC Kompresörerin tümü aracınızın üretim tarihini istemez fakat bu bilgilerin gerekli olduğu durumlar olabilir. Eğer aracınızın üretim tarihinden emin değilseniz parça numarasından da değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu parçaya sahip değilseniz aracınızın üreticisinin bayisinden gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Oto klima kompresör tamiri ve klima kompresörü ile alakalı daha fazla bilgi için yorum bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Talep geldiğinde ilerde klima motor tamiri ile alakalı da makale yazabilirim takipte kalmanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Klima Kompresörü Tamiri

okuma süresi: 4 min
0