Araç Arıza Kodları

Merhabalar, araç arıza kodları isimli bu yazımda sizlere çokça aranan BMW arıza kodları, arıza kodları VW, MAN arıza kodları, MAN arıza kodu sorgulama, İş Makinaları arıza kodları, Ford arıza kodları, Fiat arıza kodları, Volkswagen arıza kodları, Hyundai arıza kodları, Citroen arıza kodları, araç arıza kodları nedir ve ne işe yarar onlardan bahsedeceğim.

Araçlarda herhangi bir arıza meydana geldiğinde, araç sahibi veya aracın arızasıyla ilgilenenler için aracın hangi bölümünde arıza meydana geldiğinin bilinmesi için bir takım kodlar oluşturulmuştur. Bu kodlar sayesinde araç sahibi veya tamirciler aracın hangi bölümünde arıza olduğunu bilir ve aracın arızasını bulmak için vakit ve iş gücü kaybetmezler. Araçlar arasında arıza kodları için belirli bir standart mevcuttur. Bazı markalar arasındaki kodlar ortak, bazılarında ise modeller arası farklılıklar olabilir. Aracın beynine arıza tespiti gerçekleştiren cihazlar aracılığıyla bağlantı gerçekleştirerek arıza kodlar okunur. Bu kodlar araçtaki hangi sensörde arıza meydana gelmişse onları ileterek kullanıcıyı arıza konusunda bilgilendirir. Daha sonrasında arıza çözülür ve tekrar arıza tespit cihazları aracılığıyla arıza araç beyninden silinir. Yapılan bu işlem genellikle bütün araçlarda standarttır. OBD arıza kodları, OBD2 arıza kodları ve Delphi arıza kodları da bulunmaktadır. Genellikle İngilizce olarak paylaşılan Araç arıza kodları Türkçe olarak da mevcuttur. Bu sayede araç arıza kodları anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Her yeni araç aslında bir bilgisayardır. Otomotiv ile alakalı sorunlar teşhis etmek için bilgisayar bilim oldukça kullanılmıştır. Bileşenlerin çalışma performansını izleyen ve denetleyen, herhangi bir sorun olduğunda sorunu ileten bir dahili teşhis sistemleri denilen kısaca OBD olarak adlandırılan bir sistem mevcuttur. Diagnostik hata kodları denilen DTC arıza kodları olarak bilinen hata kodları sayesinde teknisyenlerin sorunu hızlı bir şekilde hatasız çözmesine katkı sağlamaktadır. Standart hata kodları P harfinden sonra 4 basamaklı olarak başlamaktadır. Hata kodlarının yaygın kullanımı ve bunların ne anlama geldiğinin bir örneği aşağıdadır.

DTC Kodları P0100 ve P0199 aralığındaki kodlar – Yakıt ve Hava Ölçümü


Bu kodlar, oksijen sensörünün arızalı olup olmadığını göstermek için kullanılmaktadır. Ayrıca aracın motorunun yakıt ve hava oranını belirler ve aracın emisyon yakıt tasarrufunun detaylarını bize iletir. P0100 ve P0199 aralığındaki kodların bazıları şunlardır:

 • P0135: O2 Sensörü Isıtıcı Devresi Arızasını Belirtmektedir (Sıra 1, Sensör 1)
 • P0141: O2 Sensörü Isıtıcı Devresi Arızasını Belirtmektedir (Sıra 1, Sensör 2)
 • P0171: Sistem Çok Yalın Olduğunu Belirtmektedir (Sıra 1)
 • P0174: Sistem Çok Yalın Olduğunu Belirtmektedir (Sıra 2)

Aracın hatalarını teşhis ve performansını takip etmek için uygun bir araca sahip olmak önemlidir. Doğru tanı, hatanın çözümüne ve yakıt tasarrufu gibi pek çok kullanıcı faydasına olan işlemlerin doğru yapılmasının anahtarıdır. Bu kodların anlamının bilinmesi, hataların teşhisi ve çözümü aracın ömrünün uzamasına ve performansının artmasına katkı sağlamaktadır. Her kod araçta bulunan bir hataya karşılık gelmektedir. Araç beyni, hata tespit ettiğinde ilgili hata kodunu etkinleştirmektedir. Bazı teknisyenler parça satmak için hata kodunu ve çalışma prensibini bilmeyen araç sahiplerine parçada hata olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir. Hatta bazen teknisyenler sensördeki basit ve parçanın değişimine gerek kalmadan çözülecek hataların sürücü bilinçsizce değiştirilmesini söyleyerek araç sahibini zarara uğratmaya yönelik davranışları olmaktadır. Bu sebeple bu konuda bilinçli olmak son derece önemlidir. Arıza kodlarını çözümleyecek olursak. Arıza kodlarındaki ilk harflerin anlamları, kısaca P (Güç aktarımı), B (Gövde), C (Şasi) ve U (Ağ) şeklindedir. Kodun harften sonraki rakamı 1 ise genel, 0 ise üreticiye özel kodlar demektir. Arıza kodu üçüncü basamağına göre anlamları:

 • 1 Yakıt ve Hava Ölçümü
 • 2 Yakıt ve Hava Ölçme Enjektör Devresi
 • 3 Ateşleme Sistemi (Yanma Harcı dahil)
 • 4 Yardımcı Emisyon Kontrolleri
 • 5 Araç Hız Kontrolleri ve Rölanti Kontrol Sistemi
 • 6 Bilgisayar Çıkış Devresi
 • 7 Şanzıman
 • 8 Şanzıman

OBD kodları, DTC kodlarıyla hemen hemen aynı şeyi ifade etmektedir bu nedenle Otomotiv Endüstrisinde zaman zaman birbirleri yerine kullanılmaktadır. OBD kodlarına 1996’dan beridir yaygın olarak OBD2 denmektedir. Araçta oluşan arızalar genellikle bilgisayar çıkış devresi sorunları, emisyon kontrolleri sorunları, yakıt ve hava ölçüm sistemleri problemleri, ateşleme sistemi hataları, hız kontrolü ve rölantı problemleri ve iletişim problemleridir. Arıza lambası yandığında genellikle bu hatalardan birisi meydana gelmektedir. Böyle durumlarda arıza kodunu okutmalı ve hatanın kaynağını öğrenmeniz aracınızda bulunan hatanın ne anlama geldiğini öğrenmeniz açısından önemlidir. OBD sistemleri, Kaliforniya’nın 1966 otomobillerinden itibaren başlayan emisyon kontrol sistemlerini denetlemek için kontrol standartları uygulanmıştır. ABD hükümeti bu kontrolleri 1968’de ülke geneline yaygınlaştırdı bu şekilde bu kodların kullanımı yaygınlaşmış oldu. OBD2 kodları belirli bir standarta uymak için Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından oluşturulmuştur. Arıza kodlarında bulunan ilk rakam 0 ise Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından oluşturulmuş bu standarta dahil olduğu anlamına gelmektedir. Aracınızda hata meydana geldiğinde otomobilinizde bulunan arıza ışığınız yanar ve arızanın kaynağını bulmanız için OBD portu üzerinden kodları okutmanız gerekmektedir. Aracınızda bulunan her hata için arıza ışığınız yanmayabilir, pek çok farklı hata türü vardır bu yüzden belirli aralıklarla aracınızın bakımını yaptırmalı eğer arıza tespit cihazına sahipseniz belirli aralıklarla arıza kodlarını okutmanız gerekmektedir. Arızayı okutup problemi çözdükten sonra hata kayıtlarını silmeniz gerekmektedir. Arıza kodlarını okumak için OBD tarama araçlarına ihtiyacınız vardır, bu araçlar taranan kodların ne anlama geldiği ile alakalı bizlere bilgi verebilir ve arıza kayıtlarını silebilmektedir. Bir OBD tarama aracı bulabileceğiniz en basit araç tanılama araçlarından birisidir. Bir bilgisayar arayüzü aracılığıyla araçtaki arızaları okumak ve kütüphanesinde bulunan arıza kodları bilgileri ile bunları karşılaştırmak ve raporlamak için tasarlanmış cihazlardır. Günümüzde bazı cihazlar kendi işletim sistemlerine sahip ve mobil uygulama aracılığı ile okuduğu bilgileri telefonunuza aktarma gibi pek çok özelliklerle donatılmış olabilmektedir.

Arıza kodlarını okuyabilmek için öncelikle araç içerisinde bulunan OBD portunu bulmanız gerekmektedir. Arıza tespit cihazının bağlanacağı OBD portu genellikle direksiyon altında bulunmaktadır. OBD portu, 16 dişli bir konnektör’dür. Daha sonrasında arıza tespit cihazınızı OBD portuna takın ve aracınızda oluşan hata kodlarını arıza tespit cihazınız ile okuyabilirsiniz. OBD kodları karışık görülebilir fakat yapısı gayet basittir. Makalenin başında bu kodların ne anlama geldiğini ve hangi yapıda olduklarını gösteren görseli paylaşmıştım o görselden yararlanabilirsiniz. Son olarak hata kodları sizlere arızanın nasıl çözüleceğini göstermez, sadece aracın hangi bölümünde ne arızası meydana gelmişse onu belirtir, arızanın çözümü size veya servise aittir.

Artık DTC (Diagnostik Hata Kodu) hakkında detaylı bilgiye sahipsiniz. Yazımda da bahsettiğim gibi her bir kodun bir anlamı vardır ayrıca hata kodunun yapısını öğrenerek karşılaştığınız hata ile alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz. İlerleyen günlerde Otomotiv simli kategorimizde araçların yapısına dair daha fazla bilgilendirici makale paylaşacağım bu yüzden takipte kalmanızı öneriyorum. Araç arıza kodları ile alakalı sormak ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Renault arıza kodları isimli yazımda Renault arıza kodları ile alakalı pek çok bilgi paylaştığım sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç Arıza Kodları

okuma süresi: 6 min
0